2/05/2015

Meyveli TiniMini Tart :)
SAHABENİN HASSASİYETİ!
İlk Müslümanlardan Abdurrahman ibni Avf (r.anh)' ın oğlu İbrahim anlatıyor:

Bir gün babam Abdurrahman ibni Avf oruçluydu. Akşam olunca önüne mükellef bir iftar sofrasi getirdiler. Babam sofraya şöyle bir baktı, sonra şunları şöyledi:

"Mus´ab ibni Umeyr, Uhud Savaşında şehit edildi.O benden hayırlı bir adamdı. Ama ona bir hırkadan başka kefen bulunamadı. O hırkayla başı örtülse ayakları, ayakları örtülse başı açıkta kalıyordu. Uhud günü Hz. Hamza da şehit oldu.O da benden hayırlı idi. Ona da bir hırkadan başka kefen bulunamadı. Daha sonraları dünyalık ne var ise hepsine sahip olduk. Şimdi beni korkutan şu:

Sakın iyiliklerimizin karşılığı bize dünyada peşin verilmiş olmasın!"
Sonra babam ağlamaya başladı ve yemeği yemedi...


~   ~   ~   ~   ~Tart hamuru için:
1 adet yumurtanın sarısı
Yarım su bardağı pudra şekeri
125 gr tereyağı, yumuşamış
1,5 su bardağı un
1/4 çay kaşığı tuz


Muhallebisi için:
2 su bardağı süt
2 yemek kaşığı un
Yarım su bardağı şeker
Yarım kutu sıvı krema


Tart hamuru için gereken malzemeleri yoğuralım. Minik silikon kaplara eşit olarak paylaştırıp, ortalarını parmağımızla çukur şeklinde bastıralım, 170 derece fırında pişirip pembeleşmeye yakın çıkaralım. Soğumaya bırakalım.

Muhallebi için krema hariç malzemeleri karıştırarak orta ateşte pişirelim. Ocaktan alalım. Ilıyınca sıvı kremayı ekleyip mikserle çırpalım. Soğutalım.

Soğuyan kremayı, tartların üzerine birer kaşık vasıtasıyla dökelim. Mevsim meyveleri dizelim. Buzdolabında bir saat kadar soğutup servis yapalım.

Öneri: Meyvelerin kurumasını önlemek için üzerine jöle de dökülebilir.Hiç yorum yok:

 

Oburumben Copyright © 2009 Cookiez is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template